e Kursy

e Efekty

e Aktualnosci

e Szybkieczytanie

Ten tekst się przesuwa, więc weź go zmień

Alternative flash content

Requirements

Na czym polega szybkie czytanie?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: na czytaniu grupami wyrazów i skróceniu czasu zatrzymywania wzroku na tekście oraz eliminację błędów i nawyków czytelniczych.


Historia szybkiego czytania

historia-szybkiego-czytania Pierwsze badania nad zasadami szybkiego czytania zainicjował w 1879 r. francuski badacz E. Javal. Jednak wiele naukowych opracowań dotyczących podstaw szybkiego spostrzegania powstało w czasie II wojny światowej. Taktycy Królewskich Sił Powietrznych odkryli wówczas, iż w trakcie lotu wielu pilotów nie jest w stanie z daleka rozpoznać wrogich samolotów od maszyn sojuszniczych. Od tego momentu nastąpił przełom, a jednocześnie początek ery nowoczesnego superczytania.


Szybkie czytanie a dysleksja

Jako polonistka miałam w rękach wiele pozycji poświęconych dysleksji, ale tak naprawdę przemówiła do mnie jedna. Serdecznie polecam „Dar dysleksji” zwłaszcza rodzicom dyslektyków, ponieważ los ich nadal nie jest godny pozazdroszczenia. Ronald Davis, autor tej pozycji, sam będąc dyslektykiem, niezwykle obrazowo wyjaśnia co dzieje się w umyśle dyslektyka. Kolejną wartością tej pozycji jest podkreślenie faktu, iż ten rodzaj dysfunkcji nie jest dyskredytujący możliwości intelektualne ucznia. W drugiej części książki autor zamieszcza przykłady opracowanych przez siebie ćwiczeń, które metodycznie wykonywane pod okiem specjalisty przynoszą pożądane rezultaty.

logo-stopka