e Kursy

e Efekty

e Aktualnosci

e Szybkieczytanie

Ten tekst się przesuwa, więc weź go zmień

Alternative flash content

Requirements

Test przeznaczony jest dla osób w wieku powyżej szkoły podstawowej.


 Instrukcja:

  1. Pobierz plik lub użyj tekstu poniżej

  2. Przed rozpoczęciem czytania włącz stoper

  3. Po zakończeniu czytani wyłącz stoper

  4. Uzyskany czas czytania przelicz na sekundy

  5. Oblicz tempo


Wzór na obliczanie tempa czytania:

[Ilość słów w tekście ( 970 )]

Tempo czytania =     --------------------------------------------------- x 60

[Czas czytania w sekundach]


Tekst:

KSIĄŻKA W XXI WIEKU

W naszym kraju już od kilku lat zauważalny jest spadek czytelnictwa. Kiedyś tak popularne książki, oblegane biblioteki, kolejki w księgarniach...wszystko to odchodzi do lamusa. W zapomnienie odchodzą też wieczorki poetyckie, spotkania czytelników książek w ramach klubów dyskusyjnych, czy spotkania z autorami książek. Ostatnimi czasy trudno też o usłyszenie rozmowy na temat przeczytanej ostatnio książki.

Aby zachęcić do czytania, szczególnie młodych ludzi, organizuje się mnóstwo imprez i targów związanych z czytelnictwem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Do najpopularniejszych należą międzynarodowe targi książki, jak również wiele akcji i projektów zachęcających do czytania, takich jak: Cała Polska Czyta Dzieciom czy Tydzień E-Booka organizowany w drugim tygodniu marca w Kanadzie. Jest to świetna okazja zarówno dla czytelników, ale i wydawców. Ci pierwsi dostaną szansę zapoznania się z najnowszymi trendami nowoczesnego czytelnictwa, wydawcy natomiast będą mogli zaprezentować swoje propozycje. Podczas Tygodnia E-Booka partnerzy akcji organizują promocje, konkursy, a także spotkania z autorami książek i ich elektronicznych odpowiedników.

Zgodnie z wynikami uzyskanymi przez CBOS (wrzesień 2007), co trzeci dorosły Polak (32%) w ogóle nie czyta książek, a aż 28% badanych nie sięgnęło po żadną literaturę w ciągu 30 dni do daty badania. Wśród osób czytających 38% przyznało się, że w ciągu ostatniego miesiąca miało szansę przeczytać jedną książkę, 27% badanych przeczytało dwie książki. Kiedy zatem czytają Polacy, skoro nie mają na to czasu aż przez cały miesiąc? Trudno właściwie odpowiedzieć na to pytanie, bo nawet w okresie urlopowym, który mógłby się wydawać bardziej sprzyjającym, nasi rodacy w większości czytają tyle samo (45%) lub mniej (35%). Tylko 20% ankietowanych przyznaje, ze podczas wakacji czyta więcej. Do najchętniej czytanych książek należą pozycje podróżnicze i przygodowe 50%, o tematyce historycznej (39%), poradniki i przewodniki, a także powieści sensacyjne i kryminały (32%). Do najrzadziej czytanych pozycji należą natomiast te o tematyce religijnej (2%) oraz komiksy (9%).

Sytuacja polskiego czytelnictwa przedstawia się nie najlepiej także w badaniach przeprowadzonych przez Pracownię Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Według tych badań aż 62% Polaków przez rok nie miało kontaktu z żadną książką!

Kim są nieczytający Polacy? - Profil przedstawiony podczas badań wskazuje, iż są to mężczyźni, mieszkańcy małych i średnich miast, a także nastolatki i internauci.

Dlaczego Polacy nie czytają książek? - Mrożące krew w żyłach wyniki, świadczące o bardzo niskim stopniu czytelnictwa przez naszych rodaków, nasuwają zasadnicze pytania: Co takiego się stało przez ostatnie lata? Dlaczego Polacy, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania, nie czytają książek? Zdaniem specjalistów, tak niski poziom czytelnictwa ma swoje przyczyny przede wszystkim w złym systemie kształcenia i nauczania. System ten bowiem doprowadził do zaniechania czytania książek przez wprowadzenie do programu nauczania na przykład fragmentów zalecanych lektur, a także omawiania lektur na lekcjach pod kątem zdawanych testów kompetencji. Zdaniem nauczycieli w aktualnym programie nauczania brakuje także chwili na rozmowę o książce, jakiejś refleksji. A więc, zgodnie z opinią specjalistów, przyczyną tak ogromnego spadku czytelnictwa w naszym kraju jest oświata i edukacja.

Innymi przyczynami spadku czytelnictwa są: Internet, TV, telefony, ceny książek, zbyt wolne tempo czytania (a więc czytanie staje się nudne i długie), jak również zewsząd otaczające nas atrakcje w postaci nowych programów telewizyjnych, gier, konsoli, filmów i stron internetowych, skutecznie odciągają od czytania. Wszystko to gwarantuje szybką, łatwą i przyjemną rozrywkę, bez zbędnej straty czasu na czytanie, szukanie czy wydawanie pieniędzy.

Jak wspomóc tradycyjne czytelnictwo? -Bez względu na różnicę między opiniami specjalistów a internautów, warto przez chwilę zastanowić się, jak rozwiązać problemy współczesnego czytelnictwa. Jednym słowem, co zrobić, aby ludzie chcieli wziąć do ręki książkę, przeczytać ją, a później jeszcze wysnuć z niej refleksje i podzielić się z innymi w gronie rodzinnym czy wśród znajomych. Sposobów bez wątpienia jest wiele, począwszy od obniżenia cen, poprzez wyposażenia bibliotek, czy kursy zwiększające tempo czytania, aby czytanie nie było długie i nudne.

Zaczynając jednak od początku... Głównym problemem, wskazywanym przez potencjalnych czytelników książek są ich za wysokie ceny. Jak poradzić sobie z finansowym problemem? Sposobów może być kilka. Oczywiście najprościej byłoby obniżyć ceny książek i z naszego punktu widzenia byłoby to najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie, jednak wcale nie jest to takie proste. Bo na cenę książki składają się koszty druku, publikacji czy promocji. Inna droga, to przeceny i promocje, jak również wydania kieszonkowe, zdecydowanie tańsze od ich ,,normalnych” odpowiedników. Kolejnym wyjściem są atrakcyjne i nowoczesne biblioteki. Współczesna biblioteka, to miejsce, na którym należy skupić uwagę i zadbać nie tylko o zbiory, ale racjonalne nimi zarządzanie i odpowiednią promocję.

Jak zatem wspomóc czytelnictwo za pomocą bibliotek? - Po pierwsze, należy znaleźć sponsorów, którzy chętnie wyposażą bibliotekę w książki, a przy tym będą mieli możliwość wypromowania i zareklamowania swoich firm.

Kolejna propozycja, to zmiana kar pieniężnych i wprowadzenie nakazu zakupu książek za ich przetrzymanie. Każdy otrzymywałby konkretny tytuł lub kupiłby książkę, którą sam chciałby przeczytać. Takie rozwiązanie zniwelowałoby wiele bibliotecznych problemów. Po pierwsze, w zbiorach pojawią się najnowsze pozycje, po drugie, zmniejszy się zjawisko przetrzymywania książek.

Ostatnim elementem jest odpowiednia promocja i reklama, np. ciekawe warsztaty, szkolenia, spotkania z autorami książek, spotkania tematyczne, wystawy itp...

Ostatnimi czasy na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych form czytelnictwa. Są to e-booki, audiobooki, podcasty, a także unowocześnione biblioteki cyfrowe.

E-book, to bez wątpienia najbardziej popularny, a przy tym najchętniej stosowany wśród czytelników nośnik książki. Za jego użytkowaniem przemawia szeroka gama argumentów, począwszy od komfortu, a kończąc na przystępnej cenie. Niższa cena e-booków podyktowana jest przede wszystkim znacznie niższymi nakładami finansowymi przeznaczonymi na wydanie, w porównaniu do druku tradycyjnego.

Elektroniczne publikacje odczytać można przez komputer, tablet, e-reader czy telefon komórkowy.

Coraz popularniejszy staje się ostatnio trend na publikację książek on-line, dzięki czemu wydawnictwa i sami pisarze zachowują prawa autorskie i obniżają koszty wydania.

Audiobook, to inaczej książka czytana przez lektora, oparta o materiał dźwiękowy, przechowywana w elektronicznej formie na dowolnym nośniku. Zaleta dźwiękowej książki polega zatem na tym, iż można ją przechowywać na płycie CD, pamięci USB czy dysku komputera. Taka multiplikacja form sprawia, iż podobnie jak w przypadku e-booków, audio można odsłuchiwać w dowolnym miejscu i czasie.

Tylko pojawia się pytanie czy ułatwiony dostęp do elektronicznego wydania książek ma szansę powodzenia, w kraju, w którym aż co trzeci Polak w ogóle nie czyta książek?

(970 słów)

Źródło: K. Pacyna, Dodatek do tygodnika ,,Gazeta Szkolna Aktualności”, marzec 2011

JAK CI POSZŁO?

  • poniżej 100 słów na minutę – masz poważne trudności w płynnym czytaniu
  • 100-150 słów na minutę - bardzo wolne tempo czytania (prawdopodobnie prawie w ogóle nie czytasz lub czytasz wybiórczo fragmenty z informacjami, które musisz poznać)
  • 151-180 słów na minutę - wolne tempo czytania (czytanie w takim tempie zapewne jest irytujące, kojarzy się z wysiłkiem, dekoncentracją, pożeraczem czasu)

  • 181-200 słów na minutę - przeciętne tempo czytania (czytasz jak tzw. „większość”, ale nie jesteś do końca zadowolony, czujesz, że mógłbyś czytać więcej, ale nie wiesz jak)

  • 201-240 słów na minutę - zwykłe tempo czytania (dużo czytasz ale chciałbyś więcej)

  • powyżej... przyspieszone tempo czytania (dużo czytasz, prawdopodobnie nieświadomie wypracowałeś techniki i strategie ułatwiające czytanie, ale nie robisz tego metodycznie)

Po naszym kursie możesz przeczytać ten tekst w niecałą minutę, tj. w tempie 1000 słów na minutę.

logo-stopka